Czekolada wzmocni serce i mózg, ukoi nerwy

Czekolada jest moim ulubionym smakołykiem. Kostka czekolady potrafi przegonić wszelkie smuteczki. Jednak chwilę rozkoszy może popsuć myśl o zbędnych kaloriach.
Ale zaraz…Czy na pewno musimy się tym przejmować?
Naukowcy podsuwają mnóstwo dowodów, że jedzenie czekolady może nam wyjść na zdrowie. Co to oznacza? Wystarczy zjeść 30 gramów gorzkiej czekolady, żeby dostarczyć organizmowi dwa razy tyle zdrowych antyoksydantów, ile zawiera osławione czerwone wino! Gorzka czekolada ma ich więcej niż inne jej gatunki. Odpowiednio wkomponowana w menu – obfitujące w warzywa i owoce – może wraz z nimi chronić nasz mózg, serce, układ nerwowy i odpornościowy.




Czy wiecie, że…
Spośród różnych czekolad warto wybrać ciemną – im więcej zawiera kakao, tym lepiej.

Skąd czekolada czerpie swoją moc?
Z kakao, które jest bogatym źródłem cennych flawonoidów. W skład tej grupy wchodzą: proantocyjanidy, epikatechiny i katechiny – substancje, które podobnie jak witaminy, makro-i mikroelementy, mają wpływ na organizm. Badania amerykańskie wykazały, że spośród osób, u których stwierdzono dużo flawonoidów we krwi, było znacznie mniej przypadków chorób serca, nowotworów płuc i prostaty, astmy oraz cukrzycy typu 2 (insulino niezależnej). Czekolada zwalcza wolne rodniki. Wiele badań wskazuje na to, że bogata we flawonoidy czekolada znakomicie radzi sobie z unieszkodliwieniem wolnych rodników tlenowych – cząstek siejących spustoszenie w komórkach organizmu. Przyspieszają one proces ich starzenia, powodują zmiany, które mogą prowadzić do nowotworów. Na jednym z amerykańskich uniwersytetów przeprowadzono ciekawe doświadczenie. Jego uczestnikom zafundowano czekoladową ucztę. Okazało się, że u osób, które piły dużo kakao i jadły sporo ciemnej czekolady, wzrósł poziom antyoksydantów w organizmie. Równocześnie spadł poziom we krwi „złego” cholesterolu (LDL), ale o 4 procent wzrósł poziom „dobrego” cholesterolu (HDL). Wynika stąd wniosek, że osoby zagrożone chorobami serca mogą bez wyrzutów sumienia od czasu do czasu rozkoszować się gorzkim smakołykiem.




A ma on jeszcze inne niezwykłe właściwości!
Czekolada zapobiega zlepianiu się płytek krwi. Testy prowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim wykazały, że kakao zmniejsza krzepliwość krwi i zapobiega zmianom  w tętnicach, stanowiących potencjalne zagrożenie udarem mózgu i zawałem serca. Ochronne działanie czekolady na układ krążenia jest podobne do leczniczego wpływu aspiryny. Czekolada poprawia elastyczność naczyń krwionośnych. Dzieje się tak za sprawą wspomnianych już flawonoidów, a konkretnie procyjanidów. Pobudzają one  w organizmie produkcję tlenku azotu, który pomaga utrzymać elastyczność ścian naczyń krwionośnych i poprawia przepływ krwi. Ma to duże znaczenie także dla ciśnienia tętniczego krwi. Po to jednak, by czekoladowe przysmaki nie były jedynie ucztą dla podniebienia, a stanowiły element zdrowej diety, trzeba wiedzieć, ile czekolady i jaką warto jeść. Jaka jest najzdrowsza porcja czekolady? Według badań, terapeutyczna dawka to około 30 g ciemnej czekolady dziennie. To jest waga czterech kawałków tego smakołyku.


Czy to oznacza, że należy zaraz pobiec do sklepu i napełnić koszyk batonikami, które wzmocnią układ krwionośny?
Oczywiście, że nie. Na ciemną czekoladę w niewielkich ilościach - możemy sobie pozwolić, jeśli oprócz tego zdrowo się odżywiamy. Wówczas nie zaszkodzą nam dodatkowe kalorie w diecie. Specjaliści polecają jedzenie tego smakołyku z orzechami lub owocami, aby dodatkowo zwiększyć spożycie zdrowych tłuszczów i antyoksydantów.


Czy wiecie, że….
Najwięcej antyoksydantów znajduje się w prawdziwym kakao, czyli czystym proszku kakaowym, nie w granulkach (tak zwanym kakao instant).
Drugie miejsce zajmuje gorzka czekolada, a trzecie - mleczna.



Czekolada może poprawić nastrój. Świeża i pachnąca czekolada bywa antidotum na kiepski nastrój. Podnosi poziom serotoniny i endorfin – substancji powstających w mózgu, które działają pobudzająco i rozweselająco . Kojące działanie miewa sam zapach! Właściwości pobudzające czekolada zawdzięcza również teobrominie i kofeinie. Ale uwaga: może też trochę uzależniać – za spraw alkaloidów zawartych w ziarnach kakaowca. Czekolada - źródło minerałów i witamin 100 gramowa tabliczka czekolady zawiera 400 mg potasu, 180-250 mg fosforu, 100-140 mg magnezu, 40-6 mg wapnia, 11 mg sodu, 2-6 mg żelaza, witaminy A, B, B2 , B3 i D oraz niewielkie ilości miedzi i fluoru.

Jaka czekolada jest najsmaczniejsza?
Według koneserów najlepsze są te, które zawierają od 60 do 80 procent kakao. Niektórzy są zdania, że prawdziwym rarytasem jest gorzka (niesłodzona czekolada mająca nawet 99 procent tego surowca!). Z medycznego punktu widzenia jest ona najzdrowsza. Czekoladę o bardzo „wytrawnym” smaku najlepiej jeść powoli, popijając zimną wodą. Czekolada dobra jakościowo powinna być błyszcząca i gładka. Oznacza to, że do jej produkcji wykorzystano zdrowe masło kakaowe, a nie olej roślinny.