Jesień ... sezon na dynię
Kiedy lato pozostaje już tylko wspomnieniem, zaczyna się sezon na… dynię. Jej ciekawe kształty i kolory są piękną dekoracją jesiennego krajobrazu i spiżarnianych półek. O dyni warto jednak wiedzieć więcej, zwłaszcza, że pełny wachlarz dobrodziejstw wynika z jej wnętrza…



Dynia już w starożytności była ważnym elementem kulinarnych biesiad. Ceniono ją zarówno za walory smakowe, jak i odżywcze. Za ojczyznę dyni uważa się Amerykę Północną, gdzie już 4000 roku p.n.e. była uprawiana przez Inków. W Europie poznano ją dopiero w XVI w. dzięki hiszpańskim żeglarzom. Kto wie, może już oni odkryli, że pestki dyni mogą być afrodyzjakiem…
Dziś cały świat zna ciasto z dynią, zupę z dyni, czy choćby chlebek z dodatkiem dyniowych pestek. W polskiej kuchni, ciągle niestety w niewielkim stopniu wykorzystujemy jej możliwości. Ważne by częściej gościła w naszym menu, gdyż bogactwo składników odżywczych, w które natura wyposażyła to warzywo, jest antidotum nie tylko na jesienne infekcje.



Rodzinę dyniowatych tworzy wiele gatunków. Wielkość i kształt – od spłaszczonego po kulisty, a także barwa skórki – zielona, żółta lub pomarańczowa, zdradzają przynależność do odpowiedniego gatunku. Również wartość odżywcza uzależniona jest od poszczególnych odmian dyni. Najbardziej popularne odmiany dyni to Dynia Melonowa Żółta i Dynia Melonowa Siatkowata.To, co łączy całą rodzinę dyniowatych, to wysoka zawartość wody – blisko 80 %, a zatem także niska wartość kaloryczna. Za szczególnie cenne uważa się dynie o intensywnie pomarańczowym miąższu, posiadające wysoką zawartość naturalnego barwnika beta-karotenu, który w organizmie człowieka przekształca się w witaminę A.



Dynia może być składnikiem diety alergików, gdyż rzadko wywołuje alergie, ponad to kumuluje niewielkie ilości substancji obcych jak azotyny nawozów sztucznych, co jest ważnym argumentem dla dbającego o zdrowie człowieka. Potrawy przyrządzane z dyni można podawać już małym dzieciom z uwagi na lekkostrawność i niskokaloryczność. Pestki dyni zawierają od 30 do 40% oleju o wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych i fitosteroli, które chronią organizm przed wzrostem poziomu „złego cholesterolu”, a tym samym przed rozwojem miażdżycy i innych chorób układu sercowo-naczyniowego.



Dynia jest bogatym źródłem niezbędnych dla zdrowia składników mineralnych:

witamin z grupy B – służących zdrowiu skóry, paznokci, włosów,

żelaza – stanowiącego składnik hemoglobiny,

wapnia – niezbędnego dla prawidłowej budowy kości i zębów,

magnezu – istotnego dla prawidłowej pracy komórek nerwowych i mięśni,

pierwiastków cynku, miedzi i selenu, wspomagających działanie układu odpornościowego.

Ciasto dyniowo-korzenne z serkiem mascarpone, przepis zobacz tutaj